Realizace „Karlsroute II“ v plném proudu

29. 6. 2018

Po dokončení Masterplanu se realizační tým vrhl na přípravu zadávací dokumentace obnovy stezky. Výběrové řízení bylo v červnu ukončeno a zhotovitelem se stala firma Dušan Mihok – KOHIM STAV. Na červenec je naplánováno předání staveniště a samotná realizace obnovy stezky, která by měla být dokončena na konci srpna.

Aktuálně se také pracuje na výběru dodavatele nové závory, stojanu na kola, stolu, lavic a v neposlední řadě i odpočívadla, které bude pro cyklisty k dispozici na stezce přímo u „Bílé vody“. Všechny tyto aktivity ještě společně s novým značením jsou plánovány do konce roku 2018.

Hlavní náplní projektu v roce 2019 bude jeho propagace.

Realizace „Karlsroute II“ pokračuje

22. 12. 2017

Rok 2017 byl pro projekt „Karlova stezka II“ ve znamení příprav a plánování. V březnu proběhlo jednání s hlavním partnerem, městem Nová Role a porcelánkou Thun, kde se jednalo o vedlejší trase s názvem „Porcelánový okruh“, která bude propojovat Novou Roli, Chodov, Loket a Karlovy Vary.

Dále se zrealizovalo výběrové řízení na zhotovitele Masterplanu – územní studie na propojení stávajících cyklotras v Chodově s Karlovou stezkou. Tento obsáhlý dokument byl již zpracován a výsledkem je návrh 5 nových cyklotras po městě Chodov.

Na rok 2018 je naplánována realizace výběrového řízení na obnovu části trasy Karlovy stezky, která se nachází v Chodově u Bílé vody. Obnova by měla probíhat od května do září, kdy se zároveň počítá s vybudováním odpočívadla, stojanu na kola, nové závory a znační.

Milovníci cykloturistiky se tak již brzy mohou těšit na zatraktivnění cykloturistické infrastruktury a region opět nabude větších hodnot.

Následný projekt „Karlsroute II“ schválen

11. 8. 2016 — Zahajovací akce zúčastněných partnerů 11. srpna 2016 ve městě Eibenstock

Tisková zpráva ke stažení zde (PDF)

V rámci projektu „Karlova stezka I“ (2012-2015) byla mezi městy Karlovy Vary a Aue vybudována přeshraniční turistická cyklotrasa „Karlova stezka“. Společně s hlavní cca 60 km dlohou trasou (Karlovy Vary – Aue) byly také vybudovány na hlavní trasu napojené 4 vedlejší trasy (3 na německé a 1 na české straně).

Po úspěšné realizaci projektu i velké a pozitivní rezonanci byl v posledních 12 měsících vypracován následný projekt „Karlova stezka II“ (zkrácený název). Žádost byla v dvounárodni komisi dne 15. 6. 2016 schválena.

Jeden z hlavních cílů projektu „Karlova stezka II“ je i rozšíření cyklostezek. V rámci projektu „Karlova stezka II“ dojde k prodloužení hlavní trasy o cca 50 km v úseku Aue přes Hartenstein a Oelsnitz/Erzgeb. až do Chemnitz. Celková délka trasy se tak zvýší na cca 110 km. Při vedení tras budou zohledněny stávající, resp. v SachsenNetz Rad (saská cykloturistická koncepce) uvedené cyklotrasy.

Dále vzniknou tyto 4 další vedlejší trasy, díky nimž dosáhneme ještě většího cykloturistického zpřístupnění pohraničí: 

 • „Okruh okolo přehrady Eibenstock“ (cca 35 km) (DE / Eibenstock – Schönheide – Stützengrün – Eibenstock) 
 • „Porcelánový okruh“ (cca 45 km) (CZ / Nová Role – Chodov – Loket – Karlovy Vary – Nová Role) 
 • „Železná cesta“ (cca 6 km) (CZ / Pernink – Horní Blatná) 
 • „Trasa kolem Bystřice“ (cca 29 km) (CZ / Abertamy – Lípa – Merklín – Hroznětín – Děpoltovice – Nová Role)

Cílem je vytvoření další atraktivní nabídky pro jednodenní turisty a ubytované hosty, a tím zvýšit dobu jejich pobytu a tvorbu hodnot v regionu. Jako další dílčí cíl uvádíme podporu intermodality. Dojde tak především k dalšímu rozšíření možností kombinace kola a vlaku podél železniční trasy Chemnitz – Aue – Johanngeorgenstadt – Nejdek – Nová Role – Karlovy Vary.

Vedle budování cykloturistické infrastruktury je dalším významným cílem projektu rozvoj, marketing a profilování „Karlovy stezky“ jako turistického produktu a jako kvalitní cykloturistické destinace.

Pod vedením LP a v koordinaci a ve spolupráci všech kooperačních partner plánujeme realizaci těchto aktivit, jejichž cílem je rozvoj, reklama a profilace „Karlovy stezky” jako turistického produktu: vypracování informačních letáků, brožur, skládací mapy, cykloprůvodce „Karlovou stezkou”, aplikace cyklotras „Karlovy stezky” pro mobilní telephony, dopracování a další rozvoj webové stránky. Všechny informační materiály budou tříjazyčné (de / cz / en). Na lokální úrovni budou dále probíhat informační akce informující všeobecnou veřejnost i subjekty cestovního ruchu o „Karlově stezce” a jejích potenciálech.

Dalším cílem projektu je vytvoření podmínek pro to, aby byla „Karlova stezka“ (jako přeshraniční turistický produkt) zachována i po ukončení SN-CZ projektu a stanovené doby účelového vázání prostředků. Za tímto účelem bude v rámci projektu vypracována příslušná dohoda mezi obcemi. Tímto způsobem budou mezi kooperačními partnery vytvořeny společné přeshraniční struktury institucionalizující spolupráci.

Název projektu
Karlova Stezka II – Další rozvoj a pokračování Karlovy stezky

Realizace projektu
1. 7. 2016 – 30. 6. 2019

Lead-Partner
Účelový svaz „Muldentalradweg“

Partneři projektu

 • Město Chemnitz
 • Obec Niederwürschnitz
 • Město Oelsnitz/Erzgeb.
 • Město Hartenstein
 • Obec Stützengrün
 • Obec Jahnsdorf/Erzgeb.
 • Obec Nové Hamry
 • Svazek obcí Bystřice
 • Město Nová Role
 • MAS Sokolovsko o.p.s.
 • Město Nejdek

Rozpočet
cca 3,5 mil. EUR

Financováno
85 % Evropskou unií z Evropských fondů pro regionální rozvoj (EFRE) v rámci „Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014 – 2020“

Hlavní cíle

 • Rozšíření sítě cyklostezky
 • Zvýšení popularity
 • Dohoda pro budoucí údržbu „Karlovy stezky“